Oprava prasknutej škatule

Veľa krát sa stane, že nám dodajú poškodený tovar, a nie vždy sa vyplatí ho zreklamovať. To je prípad aj tejto drevenej škatule, ktorá prišla s prasknutým vrchom. Škoda ju vyhodiť, predať ju nepredáme. Tak sme sa pokúsili ju "opraviť". Ako? Dozviete sa vo fotonávode.

Čo budeme potrebovať:

1. Drevená škatuľa

2. Kontúra (priesvitná, 3D, na sklo, univerzálna) - my sme použili obyčajnú zlupovaciu farbu na sklo (po záruke:D)

3. Ceruza, centrofixa, predtlačený motív (ak neviete kresliť z hlavy)

4. Štetec a disperzné lepidlo - tekuté biele, po zaschnutí spriehľadní (my sme použili Herkules)

5. Alobal

6. Biela, alebo iná svetlá akrylová farba + druhá farba na spodnú časť škatule (my sme použili striebornú)

7. Tekutá patina bitumen, alebo iná, s ktorou máte skúsenosti

8. Záverečný lak (matný, lesklý) - my sme použili matný

Ako začať?

1. Na drevenú škatuľu sme si ceruzou predkreslili nápis HOME, ktorý sme potom obtiahli fialovou zlupovacou farbou na sklo (bola po záruke, tak sme ju ešte využili). Vy samozrejme môžete použiť rôzne iné kontúry na sklo, univerzálne 3D kontúry, ktoré sú aj priesvitné.

2. Keďže nevieme veľmi kresliť, vytlačili sme vzor rohu na papier, a prekreslili ho centrofixou, ktorá sa pretlačila cez papier na drevo:) Motív sme znova obkreslili farbou (kontúrou) na sklo.

3. Rovnaký postup z bodu 2 sme použili na druhý roh.

4. Keď nám to celé uschlo (cca 30min.), prišlo na rad lepenie alobalu - pred tým sme ho pokrčili a znova vyrovnali, aby vytvoril nepravidelný povrch, čo trošku zakamuflovalo našu prasklinu. Lepili sme ho lepidlom Herkules za pomoci štetca. Keď bol alobal nalepený, uhladili sme ho prstami, hlavne v miestach, kde sme mali nadpis HOME a nakreslené rohy - aby vynikli.

5. Postupne sme oblepili aj bočné strany vrchnej časti škatule - nebojte sa nadpájať, nebude to vidieť. Ak bola celá časť pokrytá alobalom, natreli sme vrch bielou akrylovou farbou - akrylová farba je univerzálna (na sklo, drevo, kov, papier, kartón, stena, textil, plast...), vodou riediteľná (nemusíte riediť), po uschnutí svetlostála a vode odolná. Kým nám schol vrch, natreli sme aj spodnú časť škatule - striebornou akrylovou farbou.

6. Vnútornú vrchnú časť škatule sme tiež oblepili alobalom a natreli bielou akrylovou farbou.

Tip - na bielu plochu môžete použiť servítkovú techniku s motívom, ktorý sa Vám hodí.

7. Záverečné úpravy - patina.

Keď nám všetko poriadne zaschlo, mohla prísť na rad patina. Použili sme tekutú patinu bitumen. Na kus látky (my sme použili filc, môže to byť aj hubka, čokoľvek) sme nechali nasiaknuť trošku patiny..tú sme začali rozotierať najprv po rohoch a okrajoch (hranách), potom po nadpise a vzoroch. Keď už bola handrička takmer suchá, začali sme ju rozotierať aj po zvyšku škatule. Tento proces aj s opätovným namočením handričky do patiny sme zopakovali asi 3x - všetko závisí od toho, aký efekt chcete dosiahnuť. Na záver sme ešte suchou handrou prešúchali celý povrch, a tam, kde sme sa prešúchali až k alobalu, sme vytvorili strieborné odlesky. Úplne posledný krok bolo prelakovanie tekutým matným lakom.

Nie je to síce umelecké dielo, ale chceli sme Vás trošku motivovať, prípadne Vám vnuknúť nový nápad, myšlienku;)

Produkty