Ručne vyrobené veľkonočné ozdoby: Vajce obalené v jutovine

Symbolom jari a Veľkej noci je samozrejme vajíčko. Vyfúknuté a ozdobené nesmeli chýbať na sviatočnom stole, zavesené na bahniatkach alebo na venci, ktorý bol zavesený na dverách. Naše mamy a staré mamy ich ozdobovali poväčšine roztopenými voskovými farbičkami pomocou ceruzky, v ktorej bol zapichnutý špendlík s hlavičkou. Dokázali vytvoriť jedinečné umelecké diela. Dnes sa vajíčka dajú ozdobiť na akýkoľvek spôsob. Môžete skúsiť obľúbenú servítkovú techniku - decoupage, len je potrebné vajíčko dobre odmastiť. 

Niektoré sa ozdobujú pomocou pilníčkov, keď sa do škrupinky vyrezávajú ozdoby. Potom je tu ešte háčkovanie, ktoré je skutočne len pre šikovné ruky, ktoré žiaľ, my nemáme. Každopádne, ak vám nesadla ani jedna technika, ktorú sme spomenuli vyššie, máme pre vás úplne jednoduchý nápad, pri ktorom sa zabavíte vy, vaše deti a váš byt bude ozdobený ručne vyrobenými veľkonočnými dekoráciami. 

Vajce obalené v jutovine 

Vajce obalené v jutovine je samozrejme len pracovný názov, aj keď od pravdy ďaleko neuteká. Budeme potrebovať: vyfúknuté a odmastené vajíčko, alebo polystyrénové vajce, lepidlo, štetec, jutový špagát a drevené ozdoby. Poďme na to! 

veľkonočn dekorácie

Na prípravu tejto dekorácie sme použili vajce z polystyrénu, ale pokojne môžete použiť aj reálne vajíčko, ktorého vnútro vyfúknete a neskôr si z neho pripravíte lahodnú večeru, takže zabijete dve muchy jednou ranou. 

Do nádobky si nalejeme husté biele lepidlo, my sme použili lepidlo značky Herkules. Veľmi dobre sa s ním pracuje a lepí ako blázon. V žiadnom prípade na polystyrénové vajíčko nepoužívajte sekundové lepidlo, alebo tavnú pištoľ - spravíte si totiž diery do polystyrénu. Vajíčko začneme oblepovať zo spodnej časti pekne do kruhu. Lepidlom si natrieme širšiu plochu a oblepujeme špagátikom pekne jeden vedľa druhého. Na začiatku je potrebná väčšia trpezlivosť, kým prídete na ten fígel, ako to ide najlepšie. A takto pokračujeme až po druhý koniec vajíčka, kde pomocou špagátika vytvoríme závesný háčik.

Na ozdobu môžete použiť rôzne drevené výrezy a predmety, lienky, srdiečka a kvetinky. Ak máte doma zvyšnú čipku, určite ju môžete oblepiť po obvode vajíčka. Už je to na vás, čo sa vám najviac páči :-) A voilá, veľkonočné vajíčko obalené v jutovine je hotové.

veľkonočné dekorácie

Priatelia, prajeme vám krásne sviatky jari! 

 

Produkty