Dajte svojmu starému nábytku druhý dych jednoduchým náterom

Dom alebo byt - všetci sa chceme či už vo vlastnom alebo prenajatom cítiť dobre. Nemusíte na to však vynaložiť veľké peniaze. Ivana sa rozhodla zútulniť svoje bývanie a tak nám vyrozprávala návod, ako sa jej podarilo oživiť ošumelú  kuchynskú linku, ktorá teraz vyzerá ako zo žurnálu. Prečítajte si príbeh, ako to ide hravo, kreatívne a za pár eur. 

Bývame v prenajatom byte, v ktorom veľké prerábky neprichádzajú do úvahy, no aj tak sme sa tu chceli cítiť príjemne, a mať ako tak modernejšie a krajšie bývanie. Rozhodla som sa využiť svoju kreatívnu dušu a začala som si zútulňovať kuchyňu. Tak sa so mnou pozrite, ako som sa s tým popasovala, a ako jednoducho môžete aj vy urobiť zo starého nábytku modernejší. 

Čo budeme potrebovať na repasovanie?

  • Široký štetec, nádobka s vodou na štetec
  • Základová akrylová biela farba, nádobka na odliatie farby 
  • Sivá akrylová farba vodou riediteľná, nádobka na odliatie farby 
  • Čistá handrička (na prípadné utretie vody zo štetca, alebo utretie stekancov a pod.)
  • Matný lak v spreji
  • Nové úchytky

 

Ako na to:

1. Demontovali sme jednotlivé kusy nábytku, dali sme dole dvierka, rozobrali sme šuflíky a vyšrubovali staré úchyty.

2. Jarovou vodou sme umyli jednotlivé časti linky, zabvili nečistôt a mastnoty. V tomto kroku pracujte precízne nakoľko nečistota alebo prípadná mastnota vám môže zničiť výsledný dojem úpravy.  

3. Pri základnom nátere bielou farbou sme použili najširší štetec, aby sme pokryli čo najväčšiu plochu. Základná akrylová biela farba si nevyžaduje riedenie vodou. Očistený nábytok sme natierali priamo farbou z nádoby. Základová farba nie je krycia, preto sa nemusíte báť, že vám neprekryje pôvodný povrch. Jej úlohou je prirpaviť kvalitný podklad na maľovanie, zachytiť prípadné nečistoty a pohltiť staré lakované nátery. Výhodou základovej farby je, že ju môžete použiť na všetky povrchy ako predprípravu na maľovanie či už skla, kovu, dreva, keramiky, porcelánu či dokonca savých povrchov. Základnú farbu po natretí sme nechali poriadne uschnúť.  

4. Vsadili sme kartu na vodou riediteľnú akrylovú farbu Balakryl. Chceli sme mať linku v sivom odtieni, no žiaľ, jej odtieň sa od vzorkovníka značne líšil. Umytým širokým štetcom sme začali nanášať farbu na nábytok. Znova sme farbu nezriedili a natierali sme nábytok priamo z plechovky. Štetec sme sa snažili viesť jedným smerom, aby nám neostávali prípadne šmuhy. Po uschnutí prvého náteru sme vykonali aj druhý náter, aby bola farba pekne sýta a jednoliata. Keďže sme mali na linke aj sklo, rozhodli sme sa premaľovať aj to.  Na linke sme premaľovali aj vnútorné sklo dvierok - najprv základovou a po uschnutí aj náterovou farbou. Presvedčte sa, ako pekne chytá základová farba na všetky materiály. 

5. Po dôkladnom uschnutí oboch vrstiev farieb sme pristúpili k závarečnej úprave povrchu - zafixovaniu farby. Použili sme matný lak v spreji, ktorý sa jednoducho nanáša, je bez akéhokoľvek zápachu, rýchlo schne a vytvorí na povrchu ochrannú vrstvu pred jej vyblednutím či prípadným ošúchaním farby. 

6. Ideme do finále! Všetky časti kuchynskej linky sme namontovali na svoje miesto a našrubovali sme nové mosadzné úchytky. 

Voilá, kuchynská linka je hotová a vyzerá skvelo. Čo poviete? Máte aj vy skúsenosť s repasovaním starého nábytku? Pošlite nám na email váš projekt pred a po jeho úprave.  Ak sa vám tento projekt premeny kuchynskej linky páčil a chceli by ste aj vy oživiť tú svoju, no máte pochybnosti o výbere farieb, pokojne sa nám ozvite, radi vám pomôžeme :-) 

 

Produkty